Jak znacząco obniżyć koszty i uprościć proces backupu?

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiła drastyczna zmiana podejścia do architektury IT. Fizyczne, dedykowane do konkretnych funkcji, serwery zostały zastąpione przez maszyny wirtualne. Wirtualizacja pozwala na uruchomienie wielu różnych maszyn wirtualnych (korzystających z różnych systemów operacyjnych) na jednym fizycznym.

Jak znacząco obniżyć koszty i uprościć proces backupu?

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiła drastyczna zmiana podejścia do architektury IT. Fizyczne, dedykowane do konkretnych funkcji, serwery zostały zastąpione przez maszyny wirtualne. Wirtualizacja pozwala na uruchomienie wielu różnych maszyn wirtualnych (korzystających z różnych systemów operacyjnych) na jednym fizycznym. Ma to wymierne korzyści: dużo łatwiejsze i szybsze uruchamianie nowych usług, znacznie lepsze wykorzystanie zasobów oraz zwiększona niezawodność.

Backup nie nadążał

Równocześnie na rynku systemów do backupu, niewiele się zmieniło – ostatnią dużą zmianą było pojawienie się deduplikacji, która pozwoliła
na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni dyskowych. Klasyczne systemy do backupu nie dostosowały się do zmian i wciąż mają te same,
poważne mankamenty:

  •  skomplikowana architektura składająca się z wielu elementów
  •  związane z tym trudności z implementacją i utrzymaniem
  •  mnogość komponentów różnych producentów generująca koszty
  •  mała elastyczność i ograniczona skalowalność
  •  długie i skomplikowane odtwarzanie danych
Rozwiązanie nowej generacji

Odpowiedzią na powyższe problemy jest rozwiązanie do zarządzania danymi firmy Rubrik. Łączy ono w jedno wszystkie elementy systemu do backupu i ich funkcje: zarówno oprogramowanie, jak i hardware konieczny do jego obsługi w pojedynczym urządzeniu. Teraz wszystkie kawałki układanki: oprogramowanie, serwery backupowe, serwery proxy, deduplikacja czy przestrzeń dyskowa, są połączone w spójną, działającą w sposób optymalny całość. Efektem jest system niezwykle wydajny, bardzo prosty w obsłudze i instalacji, o nieograniczone skalowalności, jednocześnie pozwalający
na odzyskanie danych w ciągu kilku sekund.

Jak to działa?

Podstawowym zadaniem Rubrika jest zapewnienie backupu i odtwarzania danych w środowiskach zwirtualizowanych. Dzięki daleko idącej automatyzacji oraz wykorzystaniu interfejsów programistycznych (tzw. API) do komunikacji z systemami wirtualnymi, odbywa się to niezwykle efektywnie: maszyny wirtualne są automatycznie wykrywane, a zarządzanie samymi backupami odbywa się poprzez niezwykle przejrzyste i proste do skonfigurowania polityki SLA, w których definiujemy podstawowe parametry takie jak częstotliwość pobierania kopii oraz czas ich przetrzymywania. Dzięki temu, czas potrzebny od instalacji urządzenia do pobrania pierwszych backupów zamyka się zwykle w pół godziny!

Samo pobranie backupów to dopiero połowa zadania – kluczowa jest możliwość odzyskania danych w razie awarii. Również tutaj Rubrik staje na wysokości zadania: funkcja „Instant Recovery”, pozwala na uruchomienie zapasowej maszyny wirtualnej bezpośrednio na urządzeniu Rubrik i udostępnienie jej użytkownikom w ciągu kilku sekund. I to nawet gdy maszyna ma wielkość wielu giga lub terabajtów!

Te i wszystkie inne funkcje są obsługiwane poprzez prosty i przejrzysty interfejs graficzny lub programistycznie, poprzez w pełni otwarte i udokumentowane API, pozwalając na pełną integrację z zewnętrznymi systemami zarządzania.

Rubrik Disaster Recovery Backup Deduplication Storage Data Protection Cloud

Co ponad to?

Mimo, że Rubrik dedykowany jest przede wszystkim do środowisk wirtualnych, pozwala również na obsługę licznych serwerów fizycznych takich jak Linux, Microsoft czy bazy danych Microsoft SQL i Oracle. Liczba wspieranych środowisk jest bogata, co pozwala już teraz na pokrycie większości systemów w nowoczesnym Data Center, a z każdą nową wersją oprogramowania, jest ona systematycznie wydłużana.

W obecnym świecie IT jednym z najczęściej pojawiających się słów jest „chmura”. Rubrik doskonale się w ten trend wpisuje, wykorzystując potencjał jaki dają takie środowiska: można do chmury eksportować archiwalne kopie zapasowe oszczędzając lokalny storage, a tym samym pieniądze. Można też backupować bezpośrednio środowiska w chmurze Amazon i Microsoft Azure dzięki „chmurowej” wersji urządzenia.

Odpowiedź na współczesne i przyszłe potrzeby

Rubrik jest odpowiedzią na wymagania współczesnych środowisk Data Center i dzięki nowoczesnej i przemyślanej architekturze, doskonale się w nie wpisuje. Zapewnia liniowo skalowalny, niezawodny system do backupów, niezwykle prosty w instalacji i zarządzaniu. Pozwalający na odtworzenie i udostępnienie danych oraz aplikacji użytkownikom w przeciągu sekund, zapewniając bezpieczeństwo i ciągłość biznesu.

Ponadto wpisuje się w najnowsze trendy IT, pozwalając na pełną automatyzację oraz integrację z zewnętrznymi systemami zarządzania oraz wykorzystanie zalet środowisk chmurowych, zależnie od potrzeb klienta.

Prostota obsługi, skalowalność, efektywność i proste licencjonowanie owocują również obniżonymi kosztami utrzymania infrastruktury do backupu.

_____________________

Autorem artykułu jest  Piotr Dula, Konsultant Techniczny w firmie Clico, związany z branżą IT od 9 lat. Piotr specjalizuje się w technologiach sieciowych, ale często wykracza również poza nie – ostatnio skupiony na rozwiązaniach Rubrik będących nowością w świecie systemów do backupu.

admin
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.