Rubrik – rozwiązanie idealne do ochrony infrastruktury VMware

Rubrik – rozwiązanie idealne do ochrony infrastruktury VMware

Gdybyśmy chcieli wskazać największą zmianę w technologii Data Center na przestrzeni ostatnich lat, prawdopodobnie wybór padłby na wirtualizację. Wirtualizacja zasobów serwerowych oraz będąca jej konsekwencją wirtualizacja sieci, kompletnie zmieniły architekturę współczesnej serwerowni. Pozwalają na bardzo elastyczne, efektywne i szybkie korzystanie z zasobów, pozwalające spełniać potrzeby współczesnego biznesu.

 

Wiodącym dostawcą tych technologii od lat jest jest firma VMware z jej bogatym portfolio rozwiązań dotyczących zarówno wirtualizacji serwerów (ESX, vCenter, itp.), jak i sieci (NSX).

 

Zalety wirtualizacji i jej szerokie zastosowanie sprawiają że maszyny wirtualne obsługują również krytyczne z punktu widzenia przedsiębiorstwa systemy i przechowują wrażliwe dane. Dlatego też niezmiernie ważna jest ochrona tych zasobów poprzez ich backup i możliwość szybkiego odtworzenia. Tutaj na scenie pojawia się firma Rubrik ze swoim zintegrowanym systemem do zarządzania danymi, będącym czołowym na rynku rozwiązaniem do ochrony infrastruktury VMware.

 

Przyjrzyjmy się czym wyróżnia się Rubrik na tle innych rozwiązań i dlaczego nie jest przesadną opinia, że jest on najlepszym wyborem dla środowiska VMware.

Rozwiązanie w pełni zintegrowane (hyperconvergence) – Rubrik łączy wszystkie komponenty systemu backupowego (oprogramowanie, serwery, proxy, storage, deduplikację, itd.)  w pojedynczym urządzeniu. To oznacza, że nie musimy już planować skomplikowanego wdrożenia i integracji, zarządzać wieloma różnymi urządzeniami i licencjami i martwić się ich wymiarowaniem. Tak jest dużo prościej, efektywniej, bardziej skutecznie i taniej!

 

Błyskawiczne wdrożenie – dzięki całościowemu podejściu i integracji, wdrożenie Rubrika jest niezwykle proste. Wystarczy zapewnić łączność sieciową (10G Ethernet), nadać adresy IP i…gotowe. Można chronić zasoby Vmware. Typowa instalacja od wkręcenia urządzenia do szafy do pobrania pierwszych kopii zapasowych trwa poniżej pół godziny – i to bez asysty wykwalifikowanych inżynierów serwisów ze strony producenta!

 

Szybka i intuicyjna obsługa i zarządzanie – jednym z podstawowych założeń przy tworzeniu Rubrika była prostota – rozwiązanie musiało być przyjazne w obsłudze dla każdego inżyniera, i tak jest już przy samej instalacji. Dzięki szerokiemu wykorzystaniu API VMware, Rubrik automatycznie wymienia informacje z vCenter i sam wykrywa maszyny wirtualne, które są na nim uruchomione, pozwalając na błyskawiczne objęcie ich ochroną.

Zarządzanie ochroną (backupami) jest również niezwykle przejrzyste – korzystamy przy nim z polityk SLA, które możemy dowolnie definiować. W politykach ustawiamy podstawowe parametry takie jak częstość pobierania kopii zapasowych, długość ich przechowywania, ewentualna replikacja i końcu ich długoterminowa archiwizacja. Wszystko w bardzo przyjaznym interfejsie graficznym (lub programistycznie poprzez API). Już nie musimy się martwić o instalację agentów, systemy operacyjne na maszynach wirtualnych, ustawianie backup jobs i ich planowanie. Podejmujemy jedynie kluczowe decyzje, o resztę pozwalając zadbać systemowi Rubrik, który zrobi to optymalnie za nas.

 

Łatwe i szybkie odtwarzanie danych – wartość systemu do backupu możemy docenić w pełni dopiero gdy pojawi się konieczność jego użycia – odzyskanie danych. W przypadku Rubrika, mamy tu kilka opcji, które łączy efektywność i łatwość użycia.

Możemy odzyskać pojedynczy plik: podczas pobierania backupów, maszyny wirtualne są otwierane, a ich zawartość w pełni indeksowana. Dzięki temu mamy możliwość przeszukiwania zasobów bez uruchamiania całej maszyny. Pozwala to odzyskać pojedynczy plik (ściągnąć lokalnie na komputer lub uruchomić na serwerze, z którego pochodzi) w kilka sekund, nawet gdy pochodzi z maszyny wirtualnej o rozmiarze liczonym w setkach gigabajtów czy w terabajtach.

W przypadku konieczności uruchomienia całej maszyny, dzięki funkcjom takim jak „instantly recover” i „live mount” możemy błyskawicznie odpalić zapasową maszynę bezpośrednio na urządzeniu Rubrik. Dzięki magii automatyzacji i API, vCenter zobaczy taką maszynę i będzie mogło natychmiast udostępnić użytkownikom (wykorzystuje urządzenie Rubrik jako data store). Ponownie, niezależnie od jej systemu operacyjnego i rozmiaru! Rubrik sprawia, że odzyskiwanie danych jest takie jak być powinno – łatwe i bardzo szybkie.

 

Szybkość i wydajność – wszystkie powyższe operacje możliwe są dzięki architekturze samego urządzenia, która zorientowana jest na efektywność. Zestaw dysków SSD oraz szybkie interfejsy 10G Ethernet sprawiają, że pobieranie, odzyskiwanie i prezentowanie danych możliwe jest z wielką wydajnością, która owocuje minimalnymi czasami koniecznymi do przeszukiwania i odzyskiwania utraconych danych.

 

Co niezwykle ważne, Rubrik został doceniony jako topowe rozwiązanie do ochrony danych w środowisku VMware, również przez samą firmę VMware. Zaowocowało to zdobyciem dwóch kluczowych nagród podczas konferencji VMWorld 2017: „Gold Award for Data Protection” oraz „Best of Show”: https://www.rubrik.com/press-release/rubrik-wins-best-vmworld-2017-best-show-gold-award-data-protection/

___________________

Autorem tekstu jest Piotr Dula, Konsultant techniczny w firmie Clico, związany z branżą IT od 9 lat. Specjalizujący się w technologiach sieciowych, ale często wykraczający również poza nie – ostatnio skupiony na rozwiązaniach Rubrik będących nowością w świecie systemów do backupu.

admin
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.